Skip to main content

2021 Gents Competition Winners

Full results

March Medal Ian Hume March Medal Result
Thursday Medal (01/04/21) Paul Mackay Thursday Medal Result
April Medal Norman Breeze April Medal Result
Thursday Stableford (08/04/21) Mitch Storey Thursday Stableford Result
Rab Binnie Greensomes Andrew McArthur & Graham Chapman Rab Binnie Greensomes Result
Thursday Medal (15/04/21) George Muir Thursday Medal Result
JB Roache Trophy Mark Hunter JB Roache Trophy Result
Thursday Stableford (22/04/21) Paul Mackay Thursday Stableford Result
Salvesen Shield (Hcp) Michael Wright Salvesen Shield (Hcp) Result
Salvesen Shield (Scr) Duncan Ireland Salvesen Shield (Scr) Result
Thursday Stableford (29/04/21) Andrew Gibbs Thursday Stableford Result
May Medal Andrew McArthur May Medal Result
Mackie Cup (Scratch) Scott Cross Mackie Cup Scratch Result
Mackie Cup (Handicap) Kenny Saunders Mackie Cup Handicap Result
Thursday Medal (6/05/21) Paul Mackay Thursday Medal Result
Currie Cup Ryan Park Currie Cup Result
Thursday Stableford (130521) Gary Reilly Thursday Stableford Result
Optional Medal (150521) Gary Reilly Optional Medal Result
John Batton Pairs Duncan Ireland & Bren Ford John Batton Pairs Result
Thursday Medal (20/05/21) Gregor Forbes Thursday Medal Result
Faither Simpson Trophy Stuart Mathie & Kieran McFarlane Faither Simpson Trophy Result
Thursday Stableford (270521) Paul Pearson Thursday Stableford Result
Spence Bowl Paul Pearson Spence Bowl Result
Findlay Cup Round 1 Stevie Whyte Findlay Cup Round 1 Result
Findlay Cup Round 2 Richard Brown Findlay Cup Round 2 Result
Findlay Cup Round 3 Scott Cross Findlay Cup Round 3 Result
Findlay Cup Round 4 Brian Coyle Findlay Cup Round 4 Result
FINDLAY CUP Graeme Markey FINDLAY CUP RESULT
June Medal Kevin Mackie Jnr June Medal Result
Thursday Stableford (100621) Robert Milligan Thursday Stableford Result
The Quaich (Scratch) Alan Thompson The Quaich Result (Scr)
The Quaich (Handicap) Phil McLennan The Quaich Result (Hcp)
Optional Medal (190621) Gary Breheny Optional Medal Result
McLean Cup (Scr) Thomas Burnett McLean Cup Result (Scr)
McLean Cup (Hcp) Douglas Roberts McLean Cup Result (Hcp)
Thursday Stableford (240621) Paul Smith Thursday Stableford Result
Thursday Medal (010721) Martin McKenzie Thursday Medal Result
July Medal Martin McKenzie July Medal Result
Optional Medal (100721) Duncan Ireland Optional Medal Result
Thursday Stableford (150721) George Muir Thursday Stableford Result
Persevere Trophy John Selcraig Persevere Trophy Result
Thursday Medal (220721) Richard Brown Thursday Medal Result
Summer Mixed Quad-Am Stef Vessella, Andy Gibbs,Dougie Roberts Summer Mixed Quad-Am Result
and Graeme Grant
Thursday Medal (050821) Stefano Vassella Thursday Medal Result
August Medal Arthur Sinclair August Medal Result
Thursday Stableford (120821) Gregor Forbes Thursday Stableford Result
JGB Muir Round 1 (Scratch) Thomas Burnett JGB Muir Round 1 (Scratch) Result
JGB Muir Round 1 (Handicap) Terry Paul JGB Muir Round 1 (Scratch) Result
Thursday Medal (190821) Scott Robertson Jnr Thursday Medal Result
JGB Muir Trophy (Scratch) Duncan Ireland JGB Muir Trophy (Scratch) Result
JGB Muir Trophy (Nett) Colin McLennan JGB Muir Trophy (Nett) Result
Thursday Stableford (260821) Robert Binnie Thursday Stableford Result
Thursday Stableford (020821) David Dalgleish Thursday Stableford Result
Lochend OPEN (Nett) Robert Sutherland Lochend OPEN (Nett) Result
Lochend OPEN (Gross) David Dalgleish Lochend OPEN (Gross) Result
Christie Miller Silloth Ian Hume & Colin McLennan Christie Miller Silloth (Result)
Captain’s Day Scramble Val Reid, Sue Sayer, Linda Primmer and Judith Campbell Captain’s Day Scramble Result
Thursday Stableford (090921) Stevie Whyte Thursday Stableford Result
September Medal David Stewart September Medal Result
Saturday Stableford (180921) Keith Davis Saturday Stableford Result
Seniors Open Harry Moriarty Seniors Open Result
Seniors Open (Gross) David Dalgleish Seniors Open (Gross) Result
Seafield Medal Stefano Vassella Seafield Medal Result
October Medal Gary Cheyne October Medal Result
3-Club Challenge Gary Reilly 3-Club Challenge Result
Alex Urquhart Scramble John Williamson, Derek Ramsay, Stuart McMurdo and David Deery Alex Urquhart Scramble Result
Summer Pairs Graeme and James Markey Full Results
Summer Matchplay David Dalgleish Full Results
John Flynn Memorial Rohan Craig & Dougie Davis John Flynn Memorial Result
November Medal John Selcraig November Medal Result
Optional Medal (211121) Mitch Storey Optional Medal Result
Autumn Mixed Quad-Am Young Codgers
Paul Mackay, Alex Ferguson, John Selcraig and David Dalgleish
QuadAm Result

C Section Champion

David Whyte

B Section Champion

Scott Kidon

2021 Lochend Champion

David Dalgleish

All Championship Results

Leave a Reply